logo
Strona głównaAktualności

Piastowskim Szlakiem Do Lichenia i Gniezna

 

 

PIASTOWSKIM SZLAKIEM DO LICHENIA I GNIEZNA

W dniach 26 – 28 czerwca 2019 r. Zarząd krośnieńskiego Koła PZN zrealizował 3 – dniową wycieczkę o charakterze pielgrzymkowo – turystycznym na trasie Krosno – Licheń –Gniezno – Ostrów Lednicki. W drogę wyruszyliśmy we środę o godz. 6.00 aby po południu dotrzeć do Lichenia na obiad i kwaterunek w prywatnym domu pielgrzymkowym. O godz. 18.00 wzięliśmy udział we Mszy św. dla pielgrzymów w bazylice Matki Bożej Licheńskiej. Upalny dzień zakończyło integrujące grupę spotkanie i poczęstunek tzw. „chłopskie jadło”.

DSC_1514

                                                                                         DSC_1533

We czwartek tuż po śniadaniu wyruszyliśmy aby poznać kolebkę powstania państwa polskiego. W Gnieźnie, wraz z miejscowym przewodnikiem, zwiedziliśmy katedrę, w której są relikwie św. Wojciecha i słynne drzwi gnieźnieńskie.Następnie dotarliśmy nad brzeg jeziora Lednickiego, aby po przepłynięciu promem zwiedzić wyspę – Ostrów Lednicki, by stanąć w miejscu, gdzie prawdopodobnie dokonał się Chrzest Polski. Na wyspie znajdują się stanowiska archeologiczne oraz muzeum.

DSC_1740


P6262488
 

 

 

 

 

 

 

 

Po zwiedzeniu unikatowych dla historii naszej państwowości miejsc – po powrocie promem na ląd – pojechaliśmy na Pola Lednickie gdzie przeszliśmy pieszo przez Bramę Rybę czyli Bramą Trzeciego Tysiąclecia. Po powrocie do miejsca zakwaterowania - spożyliśmy obiad, a w godzinach wieczornych biesiadowaliśmy przy grillu. Piątek – to ostatni dzień naszej wyprawy, który był zaplanowany na dogłębne zapoznawanie się z sanktuarium. Po śniadaniu spotkaliśmy się z miejscowym przewodnikiem, aby zapoznać się z historią objawień NMP Bolesnej Królowej Polski i zwiedzić najważniejsze obiekty sanktuarium – przede wszystkim: kościół św. Doroty, golgotę oraz nową, okazałą bazylikę, gdzie znajduje się cudowny obraz Maryi. Po obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną po drodze wstępując do Lasku Grąblińskiego, gdzie stoi kapliczka w miejscu objawień Matki Bożej. W godzinach późno wieczornych dotarliśmy do Krosna aby następnie powrócić do swych domów. Jako podsumowanie zacytuję słowa jednej z uczestniczek wycieczki – pani Zofii Gierlach:„Bardzo dobrze zorganizowany trzydniowy wyjazd umoźliwił nam spotkanie z Bolesną Królową Polski i przypominał początki państwowości naszej Ojczyzny.Na mapie Polski od dawna Licheń zapisuje się złotymi zgłoskami i na drodze pielgrzymującego tam ludu stanowi przystanek umocnienia i odnowy wiary. Tak było i nami. Dziękujemy naszym opiekunom panu Bogdanowi i pani Wiesi za wspaniałą organizację wycieczki”.

Opracował: Bogdan Sadowski

 

Zdjęcia: Kamil Woźniak i Bogdan Długosz

 

 

 

 

 

 

 

Jesteśmy Razem na konferencji w Rzeszowie

 „JESTEŚMY RAZEM” NA KONFERENCJI W RZESZOWIE                                                                                

11 – osobowa delegacja Koła PZN w Krośnie wzięła udział w regionalnej konferencji "Jesteśmy razem" zorganizowanej przez Fundację Szansa dla Niewidomych w dniu 7 czerwca br. na Uniwersytecie Rzeszowskim. Organizatorem wydarzenia był  Tyflopunkt. 

P6072340

P6072360      P6072390

W konferencji wziął udział prezes Fundacji Marek Kalbarczyk. Najważniejszym punktem  było ogłoszenie wyników i wręczenie dyplomów IDOL w różnych kategoriach dla osób zasłużonych  w działalności na rzecz środowiska osób niewidomych i słabowidzących. Wśród laureatów był nasz kolega Bogdan SADOWSKI – prezes Zarządu Koła, który został uhonorowany dyplomem i tytułem  IDOL specjalny województwa podkarpackiego. Gratulujemy!  Drugą częścią wydarzenia był piknik integracyjny na rzeszowskim Rynku.

Zdjęcia: Bogdan Długosz

 

 

Obradowało Walne Zebranie Koła

 

OBRADOWAŁO WALNE ZEBRANIE KOŁA

W dniu 7 maja 2019 r. obradowało Walne Zebranie Koła Polskiego Związku Niewidomych w Krośnie.

 W zgromadzeniu uczestniczyło 67 członków zrzeszonych w krośnieńskim Kole oraz przedstawiciele Zarządu Okręgu Podkarpackiego PZN w Rzeszowie.

Walne Zebranie podsumowało pracę Koła za ostatnie 4 lata oraz wybrało nowe władze na następną kadencję lat 2019 – 2023 

DSC_1419

              P5072268

P5072282

 

W skład nowego Zarządu weszli (po ukonstytuowaniu):

Bogdan Sadowski – Prezes
Wiesława Głód – Wiceprezes
Kamil Woźniak – Sekretarz

oraz członkowie:

Kazimierz Bąk 

Marta Chmiel

Bogumiła Deptuch 

Kazimiera Zimmermann

 W skład nowej Komisji Rewizyjnej weszli (po ukonstytuowaniu):

Maria Pelczar – Przewodnicząca
Stanisława Pytko – Wiceprzewodnicząca
Józef Zima – Sekretarz

Zdjęcia: Kamil Woźniak i Bogdan Długosz

 

 

                                                                                    

                                                                                                                                                                                                                                                   

 


 

Strona 1 z 31

Hosting zapewnia

jchost

Współpraca

logo_ebb